DOĞUM GÜNÜ YENİ BİR YAŞ

Bugün benim doğum günüm. Öyle mutluyum ki bir yaş daha büyüdüm diye. Hayatımda her yaş biraz daha mutluluğa sürüklemiştir beni. Bundan sonra da böyle olacağına inanıyorum. Bu bir teselli değil. Gerçekten böyle olacağını düşünüyorum. ‘Nedeni ne olabilir?’ diye düşündüğümdeyse birçok fikir geliyor aklıma.

Bir kere en önemlisi tecrübe dedikleri şey. İnsanoğlu yaşamın her gün yeni bir yüzüyle karşılaşıyor. Zamanla daha çok şey görüyor, öğreniyor. Daha az hata yapıyor yıllar geçtikçe. En azından yaptığı hataları tekrarlamamayı öğreniyor. İlk gençliğindeki davranışlarına, olaylara bakışına, saflığına kahkahalarla gülmek istiyor.

Hem hayata alışıyor galiba insan. Hayattan neleri bekleyebileceğini, neleri bekleyemeyeceğini daha net görüyor. Onu geçmiş senelerde ölesiye kıran olaylar ve insanlar artık aynı etkiyi yaratamıyor.

Kendini her geçen yılla beraber daha iyi tanıyor. Kendine daha bir yaklaşıyor, huyunu, suyunu iyice keşfediyor. Ne istediğini, neler yapabileceğini, sınırlarının ne olduğunu bildiği için kararlarını daha doğru alıyor, adımlarını daha emin atıyor.

Kendini daha iyi tanımakla birlikte, sevmediği özellikleri için de çareler arıyor. Törpülüyor zamanla kendini. Yaşlandıkça daha ılımlı, daha iyi huylu bir insan oluveriyor. İlk gençliğin asiliği yok oluyor.

Ve bazen geçmişe dalıp mutsuz günlerini düşünüyor. Etkisinden kurtulamayacağını sandığı o günlerin artık çok gerilerde kaldığını fark ediyor. Hem tüm acıların yaşanıp, bittiğini görerek umutlanıyor hem de nelerle baş edebildiğini görerek gururlanıyor.

İşte böyle… Çoğu insan şikâyet etse de seviyorum ben yaşlanmayı ve doğum günlerimi. O gün yapılan kutlamalardan, dostların aldığı küçük hediyelerden ve unutmayıp arayanlardan çok bunları düşünmek sevindiriyor beni.

Yeni yaşım bana neler katacak, benden neler götürecek bilmiyorum. Ama diliyorum ki sevgi dolu, huzur dolu bir yaş olsun, hep gülümseyerek hatırlayacağım…

Mutluyum bugün. Çünkü ‘YAŞLANMAK GÜZELDİR’

 

DOĞUM GÜNÜ YENİ BİR YAŞ” hakkında 2 yorum

  1. Naim

    Biraz geç kaldık sanırım ama nice mutlu senelere yaşlanmak her zaman güzeldir : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.