“It is not safe to rely on the system’s timezone settings” Hatası

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system’s timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected ‘Europe/Helsinki’ for ’3.0/DST’ instead in /home/… on line 

Birçok kez xampp’ta yada host’ta bu hatayla karşılaştım. Bu hata php’nin zaman fonksiyonlarının kullanımı ile ilgili belirlenmiş bir zaman bölgesi bulamadığından kaynaklanıyor. Hata mesajında ise sizin yerinize Europe/Helsinki zaman bölgesini seçtiğini ama sizin bu hatayı almamak için kendi bölgenizi seçmeniz gerektiğini belirtiyor. Bunu yapmanın 2 yolu var.

Birincisi php.ini dosyasında “date.timezone” diye aratıp bulduğunuz satırı “date.timezone = Europe/Istanbul” diye değiştirmeniz. Bu sayede zaman bölgesini “Europe/Istanbul” ayarlıyoruz.

Ama her zaman php.ini dosyasını düzenleme imkanımız olmayabilir. Özellikle size ait olmayan bir serverda host sahibiyseniz php.ini’yi düzenleyemebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ilk önce hosting firmasına ilgili durumu açıklayıcı bir mail atmanızı tavsiye ederim. Eğer sizinle alakalı bir durum derlerse scriptinizde her yerde çağırılan ayar (config) dosyası gibi bir dosyaya şu satırı eklemeniz de sorunu çözecektir.

date_default_timezone_set('Europe/Istanbul');

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.